Derybos dėl atlyginimo. Dėl kokios sumos derėtis


   Praėjusią savaitę aptarėme, kaip pasiruošti pokalbiui. Šiandien panagrinėkime, koks yra derybų objektas. Svarbu iš anksto numatyti, pasiruošti ir apsispręsti kas yra sudėtinės atlyginimo dalys ir kas jomis gali būti, pvz.: pinigai, atostogos, darbo valandos ar lankstus grafikas, atlygio kilimas artimiausiu metu, išeitinė kompensacija, apmokamos studijos, kvalifikaciniai kursai, sporto klubas, socialinis paketas (medicina, mokama medicina, odontologija, draudimai: gyvybės, šeimos, kelionių / komandiruočių, išlaidos aprangai (kostiumai, avalynė, portfelis), bonusai, kintama algos dalis, premijos (periodinės: metinės, ketvirčio, už konkretų darbą ar projektą, planų vykdymą, viršijimą ar atlikimo greitį), išlaidos telefonui, automobilis, kuras (pvz.: išlaidos kurui gali būti be PVM, kadangi įmonė ir taip jį susigrąžina, o jums asmeniškai kuras kainuos apie 20 % pigiau), priedas už kvalifikaciją, priedas už lojalumą (dirbtus metus). Sakoma „laikas – pinigai“.

   Ką tai reiškia Jūsų atveju? Galbūt nereikia būti konkrečią valandą darbe ir Jums tai valanda trūkstamo miego arba galimybė apsilankyti sporto klube ryte ir turėti laisvą vakarą. Jei vadovas neturi galimybių ar nėra moraliai pasiruošęs kelti atlyginimą artimiausiu metu – puiki alternatyva yra trumpesnis darbo laikas arba lankstus grafikas. Žinoma, ši „opcija“ tinka ne visiems žmonėms, tik tiems, kurie yra pakankamai motyvuoti, atsakingi ir labiau intravertai. Tačiau 2 sutaupytos val. per dieną tai 10 val. per savaitę, ~ 40 per mėnesį ir apie 500 valandų per metus! 3 mėnesiai darbo laiko! Be to, neturėdamas prievolės vykti į darbą 8-9 val. ryto  išvengsite kamščių, sutaupysite dar daugiau laiko ir kuro. Atskleidžiau tik nedidelę dalį galimybių, kurias patys sau galite įvardyti, pajusti ir pasiskaičiavę suvokti mąstelį. Tad skaičių kombinacija ir akivaizdi nauda yra beribė, tiesiog reikia prieš tai išsigryninti savo interesus pačiam sau ir suvokti, dėl ko dar, be konkrečios pinigų sumos, galima derėtis ir ką vadovas gali suteikti be tiesioginių įmonės išlaidų didinimo.

   Yra ir dar vienas argumentas kodėl, esant objektyviam Jūsų indėliui į įmonės gerovę, verta inicijuoti pokalbį dėl atlygio didinimo. Pradėdamas uždirbti daugiau, Jūs tarsi pradėsite atlygio karjerą, t.y. vargu ar sutiksite keisti darbą už mažesnį atlygį. Taigi, pakelsite savęs „įkainavimo“ kartelę, todėl po kažkurio laiko (tarkim po dvejų metų) Jūsų atlygis turės tendenciją didėti ne nuo esamo, o nuo padidėjusio. Vadinasi, pakilus Jūsų atlygiui 500 ar 1000 litų, Jūs ne tik per ateinančius 2 metus uždirbsite papildomus 12000-24000, bet, sukūręs precedentą pats sau, lengviau derėsitės ir kitomis aplinkybėmis (atlygio geometrinė progresija duos labai apčiuopiamus rezultatus, pvz. 240.000 litų daugiau per ateinančius 20 metų), o šių publikacijų autorius viliasi, kad įgijęs daugiau optimizmo ir teigiamos patirties Jūs pasitrauksite iš nacionalinio žaidimo lygos „kaip Lietuvoje gyventi blogai“, nebelauksite naujo pranašo su „tvirta ranka“ ir pats tapsite savo gyvenimo šeimininku. Stiklinė Jums visuomet bus pusiau pilna, o baloje vietoje purvo matysite žvaigždes.

   Apie atlygio padidinimą geriausia kalbėti susiklosčius palankiai situacijai:

1)      Jus pagyrė už ką tik atliktą darbą.

2)      Įvyko rimti pokyčiai, susiję su Jūsų darbo apimtimi ar atliekamomis užduotimis.

3)      Jums pasiūlė kitą, geriau apmokamą darbą.

   Visais kitais atvejais – tiesiog informuokite vadovą ir sutarkite laiką. Kaip jau minėjau – labai svarbus yra informacinis pasiruošimas – žinios apie atlyginimo vidurkį Jūsų srityje ir asmeniškai pasiekti rezultatai. Tačiau nemažiau svarbus yra ir psichologinis bei fizinis pasiruošimas. T.y. prieš pokalbį derėtų būti atsipalaidavusiam, išsimiegojusiam, gerai nusiteikusiam (neturėti išankstinių nuostatų vadovo atžvilgiu) ir telkti dėmesį ne į derybų baigtį, o tolimesnę perspektyvą, tai, kas už finišo. Kodėl tai yra svarbu? Tarkime Jūs deratės dėl papildomų 500  -  1000 litų per mėnesį. Vadinasi tai 6000-12000 litų per metus ir 120.000-240.000 litų per artimiausių Jūsų darbinės veiklos 20 metų. Tad jei Jūsų kalba truks 10 minučių – minutės vertė žvelgiant per artimiausių 20 metų perspektyvą yra 12000-24000 litų. Verta dėl to tinkamai pasiruošti, ar ne?

< grįžti